Unirea Principatelor Române
din 24 ianuarie 1859

Unirea Principatelor Române a avut loc la jumătatea secolului al XIX-lea prin unirea statelor Moldova și Țara Românească sub numele Principatele Unite ale Moldovei și Țării Românești. Procesul unirii, bazat pe puternica apropiere culturală și economică între cele două țări, a cunoscut o etapă decisivă, care s-a dovedit a fi ireversibilă, prin alegerea colonelului moldovean Alexandru Ioan Cuza ca domnitor al ambelor principate, la 5 ianuarie 1859 în Moldova și la 24 ianuarie 1859 în Țara Românească.

Școala Gimnazială „Profesor Cristea Stănescu” a sărbătorit cu această ocazie 160 de ani de la Mica Unire.
Astfel, elevii claselor a V-a și a VI-a - Profesor coordonator Alina Vlăsceanu - au pregătit și susținut o activitate ce a constat în prezentarea unui fișier PowerPoint despre Mica Unire și o șezătoare în care s-a susținut sceneta Moș Ion Roată și Cuza.